Runa Fehu – symbolizuje przejście od świata materialnego (fizycznego) do świata magicznego – świata run. Jest łącznikiem pomiędzy tymi światami. Fehu jest używana dla osiągnięcia sukcesu materialnego. Jej magiczne działanie nie ogranicza się jednak do rzeczy materialnych. Działa równie skutecznie w sferze opracowania nowych możliwości, realizacji planów biznesowych, pomaga w znalezieniu dodatkowych kanałów sprzedaży, klientów, zleceń itp.

Runa Uruz – odpowiada za siłę, zdrowie, odporność, wytrzymałość, seksualność i potencję. Uruz – to czysta siła Ziemi, która nie uznaje żadnych barier, a zatem jest w stanie zniszczyć wszystkie przeszkody. Jest jak huragan, który porywa wszystko i wszystkich na swojej drodze. Runa przydatna jest tam, gdzie istnieje potrzeba, by radykalnie zmienić sytuację, w bardzo krótkim czasie, aby osiągnąć maksymalne rezultaty, nawet kosztem pewnej utraty jakości. Runa Uruz jest również stosowana tam, gdzie trzeba coś ożywić, wskrzesić, np. w leczeniu, gdy pacjent umiera. Energia runy Uruz dodaje siły dla realizacji życiowych zadań.

Runa Thurisaz – odpowiada za obronę. Jest to runa, w sile swojego oddziaływania, porównywalna z siekierą. Może, dosłownie, „uciąć” rzeczy, które nie są dobre w naszym życiu. Symbolicznie Thurisaz oznacza „kolec” jako część ochronną rośliny. Runa ta jest często stosowana w celu ochrony przed czarami oraz w celu neutralizowania negatywnej energii, w sytuacjach stresowych. Thurisaz pozwala uporządkować chaos wokół nas. Jej magiczne właściwości pomagają znaleźć wyjście z najtrudniejszej sytuacji. Ze względu na swoją gwałtowną siłę oddziaływania i moc, Thurisaz zwana jest także z Młotem Thora – patrona tej runy.

Runa Ansuz – jej domeną są elokwencja i inspiracja. Poprawia ona komunikację ze sobą i z innymi. Runa wzmacnia także zdolność wyszukiwania informacji. Jej działanie pozwala wyostrzyć wrażliwość na subtelne wibracje, rozwinąć wewnętrzną wizję i paranormalne zdolności. Jest także pomocna w medytacji i zdobywaniu wiedzy tajemnej. Przy wystarczająco długotrwałym stosowaniu runy jako amuletu i stałym zgłębianiu jej tajemnic, jej wpływ może zmienić ludzką świadomość, oczyścić ją z brudów i przygotować do mistycznych ćwiczeń duchowych. Runa ta jest również bezpośrednio związana ze światem magii. Używa się jej do wykonywania rytuałów, ceremonii i innych obrzędów, które wymagają koncentracji, np. dla konieczności powtarzania mistycznych formuł.

Runa Raidho – Runa ta wyróżnia się siłą wprawiania w ruch. Działa z mocą huraganu. Tworzy potężny strumień energii, którą można podnieść i poprowadzić w dobrym kierunku lub w kierunku realizacji konkretnego celu. Runa najlepiej sprawdza się jako talizman w podróży, a jej znaczenie symboliczne dotyczy stopniowego uruchamiania, nadawania rytmu i dynamiki stanom stałym, potrzebującym wzruszenia i zmiany. Pomaga przezwyciężyć trudności na drodze. Jej działanie motywuje do niezatrzymywania się, ruszania z miejsca i podążania w kierunku obranego celu.

Runa Kenaz – jej domeną jest kreatywność, chęć, pragnienie oraz zastosowanie wiedzy w praktyce. Idealnie nadaje się do sytuacji, w których konieczne jest wyjście z impasu, podjęcie działania. Gdy wszystko wokół wydaje się tak ciemne, że rozwiązanie lub wyjście z sytuacji są niewidoczne. Kenaz uświęca ścieżkę, którą podążamy i rozprasza ciemności. Pozwala także skoncentrować uwagę na rzeczach, których nie zauważaliśmy. Ta magiczna runa pomaga rozbudzić intuicję i znaleźć niestandardowe, oryginalne rozwiązanie problemu tam, gdzie zawodzi logika. Kenaz wspomaga ludzi kreatywnych – poetów, malarzy, muzyków, rzeźbiarzy. Runa ta jest często używana w magii miłosnej, jako amulet mający na celu rozbudzenie pasji miłości.

Runa Gebo – jej działanie zawiera się w określeniach: prezent i ofiara, co jest odzwierciedleniem dawania i przyjmowana. Określają ją także: współdzielenie, partnerstwo i stowarzyszenie. Jest to runa partnerstwa, nie tylko w sferze małżeństwa. Wspomaga wspólne działania grupy, syntetyzuje wysiłki kilku osób, zwiększając ich moc. Gebo jednoczy siły przeciwne i dlatego jest często wykorzystywana w amuletach miłości oraz dla ochrony związku.

Runa Wunjo – koncentruje się na aspektach powodzenia, ukończenia, działania w celu osiągnięcia szczęścia. Jej działanie jest zawsze dodatnie. Runa ta gromadzi w przestrzeni tylko pozytywną energię i przekazuje ją w kierunku realizacji wybranego celu.
Wykorzystuje się ją w amuletach i talizmanach, by osiągnąć bogactwo materialne oraz w stosunkach międzyludzkich, by rozwiązać problemy psychologiczne. Pomaga uzyskać spokój w relacjach między ludźmi.

Runa Hagalaz – używana jest tam, gdzie istnieje pilna potrzeba, terapia szokowa, np. jeśli ktoś pozostaje pod wpływem czyjegoś negatywnego wpływu i nie jest w stanie sam się go pozbyć. Jest również szeroko stosowana w magii miłosnej. Celem jej zastosowania jest zniszczenie złych działań ludzkich, np. oszustwa. Runa Hagalaz toruje drogę dla podejmowania nowych inicjatyw i jednocześnie likwidacji starego świata.

Runa Nauthiz – zalecana jest do stosowania w sytuacjach, gdy trzeba pokazać cierpliwość i wytrwałość. Pomaga, gdy masz dużo pracy lub jest to praca w trudnych warunkach. Pozwala przezwyciężyć zły los. Stosowana w magii jako symbol potrzeby kochania.

Runa Isaz – jej symbolem jest lód. Dosłownie „zamraża” wydarzenia w czasie. Zatrzymuje wszystkie zmiany zewnętrzne i całą witalność kieruje do wewnątrz. Runa Isaz jest używana w magii miłosnej, kiedy trzeba schłodzić czyjś zapał i emocje lub dla uratowania sytuacji. Wtedy jej działanie zamrażające pozwala zyskać czas, by znaleźć właściwe rozwiązanie problemu. Często jest podstawą runicznych talizmanów.

Runa Jera - utwierdza w poczuciu słuszności („mam rację”). Pomaga rozważyć własną sytuację i zobaczyć, że zmierza ona do otrzymania owoców wcześniejszych działań. Należy ją stosować w przypadku, gdy w określonej sytuacji, zainwestowane zostało wiele wysiłku – aby otrzymać znaczny procent. Runa ta wspiera mnożenie wysiłków i działań, zmierzających do uzyskania odpowiednich owoców.

Runa Eihwaz - chroni przed negatywnymi energiami. Stosuje się ją w sytuacji, kiedy trzeba przeniknąć w głąb wydarzeń, przeanalizować je i dotrzeć do rdzenia, głównej przyczyny ich zaistnienia w naszym życiu. Wspiera w komunikacji na wszystkich poziomach istnienia. Powinna być stosowana w problemach psychologicznych, gdyż przywraca integralność osoby i zrównoważenie wewnętrznej i zewnętrznej części świata. Może być także używana jako amulet dla ochrony sadów i ogrodów.

Runa Perthro – kojarzona z brzuchem i piersiami jako symbolami kobiecego łona. Wiąże się ona z symboliką losu i przeznaczenia. Działa zgodnie z karmicznymi połączeniami, w niektórych przypadkach obejmującymi również nieuchronność śmierci. Ta magiczna runa leczy, zwłaszcza choroby kobiece. Jako amulet wykorzystuje się ją do przyspieszenia porodu. Runa pozwala wnikać w przeszłość, zrozumieć ją i płynące z niej prawo karmy – prawo przyczyny i skutku. Wylosowana spośród innych run zwiastuje szczęście.

Runa Algiz – to runa ochrony. Zapewnia opiekę i pomoc z góry! Algiz chroni przed tzw. złym okiem, złymi energiami i ludźmi. Pomaga nie stracić głowy, zachować spokój i powściągliwość. Korzysta się z niej w celu nawiązania "bezpośredniego kontaktu" ze światem duchowym – jej symbol to człowiek w modlitwie, z rękoma skierowanymi do nieba.

Runa Sowilo – jako talizman ma zastosowanie w celu szybkiego ujarzmienia napastnika. Symbolizuje mądrość, odwagę i spryt. Pomaga "rzucić światło na ciemności". Odpowiada za przypływ energii. Runa ta pełni rolę przewodnika dla mężczyzn.

Runa Tiwaz - reprezentuje zwycięstwo. Pomaga przezwyciężyć trudne sytuacje i przebić się przez barierę kłopotów. Działanie tej runy, choć silne, jest krótkie i dotyczy wyłącznie określonej sytuacji. Runa Tiwaz może być stosowana w amuletach, których zadaniem jest doprowadzenie do zwycięstwa w sporze lub uzyskanie sprawiedliwości. Symbolizuje męskość. W magii miłosnej jest używana, aby przyciągnąć miłość ludzi.

Runa Berkano – pomaga matkom chronić swoje dzieci przed tzw. „złym okiem” i ogólnym zepsuciem. Jako amulet jest bardzo przydatna dla kobiet w ciąży. Wspomaga prawidłowy jej przebieg i pomyślne zakończenie. Runa Berkano jest związana ze wzrostem i rozwojem, także płodów rolnych. Zapewnia, by rozwój przebiegał gładko i bez zakłóceń. Stosuje się ją w leczeniu. Pozwala odnaleźć zdolność samoleczenia. Zwiększa efektywność leczenia farmakologicznego i pomaga usuwać niepożądane efekty uboczne leków (np. alergie). Runa ta jest także używana w magii miłosnej – dla wzmocnienia więzów małżeńskich i przyjaźni.

Runa Ehwaz - powoduje przyspieszenie, w sytuacji, w której potrzebny jest impuls do dalszego rozwoju. Jest runą szczęścia i powodzenia, fortuny. Runa powinna być stosowana tam, gdzie jest konieczne szybkie wyeliminowanie jakiegoś niebezpiecznego elementu, czyli w sytuacji awaryjnej. Korzystanie z runy zalecane dla ludzi silnych i pewnych siebie. Słabszym i wątpiącym może przynieść bowiem frustracje i problemy. Runa przynosi szczęście np. wspomagając wygrane na wyścigach konnych i w lekkiej atletyce.

Runa Mannaz – symbolizuje wpływ na ludzi. Informacja, jaką przekaże runa zależy od umiejętności odbiorcy. Odpowiada za takie aspekty procesów zachodzących w człowieku i w relacjach zewnętrznych jak tłumienie, programowanie i wyjaśnianie. Runa ta reprezentuje osobę stojącą mocno na ziemi. Może być używana jako amulet, który przynosi szczęście w biznesie. Runa jest szeroko stosowana w magii miłosnej. Pomaga wzmocnić zaufanie do siebie, uwierzyć we własne możliwości i ujawnić wewnętrzny potencjał. W połączeniu z innymi runami – pomaga "korygować" własne życie.

Runa Laguz – zwiastuje łatwy sukces, wskazując, że jesteś na tzw. fali. Wzmaga działanie intuicji, otwiera na słuchanie wewnętrznego głosu. Jako talizman otwiera na głos intuicji i wspomaga rozwijanie daru przewidywania i proroctwa. Runa Laguz może być używana jako talizman ochronny podczas podróży morskiej. Chroni przed oszustwem i porażką. Dobrze ją stosować wszędzie tam, gdzie potrzebne jest stworzenie iluzji. Działa odmładzająco; pozwala na wiele lat zachować świeżość urody oraz uniknąć wielu problemów związanych ze skórą. Jako amulet – powinna być noszona przez kobiety – wspomaga seksualną atrakcyjność i czyni je bardziej kobiecymi.

Runa Ingwaz – jest symbolem inicjacji i wtajemniczenia oraz płodności, miłości i seksualności. Jako talizman Inguz przyciąga energię tworzenia, przyczynia się do wzrostu plonów, powstawania kreatywnych projektów i pomysłów. Runa wzmaga atrakcyjność seksualną, szczególnie kobiet. Wykorzystywana jest głównie w leczeniu niepłodności (wraz z runą Perth i runą Berkano) i impotencji (wraz z Berkano i Tiwaz).

Runa Othala – symbolizuje własność prywatną, np. dom rodzinny. Jest wykorzystywana do ochrony własności: domu, mieszkania lub ziemi (zwłaszcza w połączeniu z runą Algiz). Othala może przyczynić się do stabilizacji sytuacji finansowej rodziny. Jej magiczne właściwości pozwalają przyciągnąć energię do wzmocnienia stosunków plemiennych (więzów rodzinnych), duchowych i materialnych. Oprócz tego runa przynosi sukces przy budowie domu. Odpowiada za niezależność, samodzielność, uczciwość oraz wywieranie wpływu na wszystkich i wszystko. Posiada bardzo dużą moc, a jej opanowanie daje ogromną władzę nad przestrzenią.

Runa Dagaz – symbolizuje przejście do nowego stanu. Runa ta powinna być stosowana w dążeniu do pomyślnego zakończenia sytuacji i działań, które mogą radykalnie zmienić Twoje życie. Pomaga również w przerwaniu stagnacji, kiedy sytuacja nie wchodzi w fazę realizacji pomimo oczekiwań.