Istota kosmoenergetyki

Kosmoenergetyka jest prastarą wiedzą, stosowaną już przez starożytne cywilizacje Lemurów i Atlantów. 400 lat temu nauka ta odrodziła się w Indiach i do niedawna dostęp do niej miało tylko niewielkie grono wtajemniczonych. Dziś coraz powszechniejsza i uznana jest wiedza o tym, że wszystko, co istnieje, w tym człowiek, jest energią. Dlatego też kosmoenergetyka może zająć należne jej miejsce wśród metod leczenia.

Jest to kierunek wiedzy stosowanej z dziedziny medycyny energoinformacyjnej. Kosmoenergetyka Klasyczna posiada certyfikat Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co oznacza, że metoda ta została przebadana i zaakceptowana przez tę instytucję.

System ten zasadza się na korzystaniu z tzw. kanałów energoinformacyjnych. Kosmoenergeta, w przeciwieństwie do bioenergoterapeuty, wykorzystuje nie swoją energię, ale właśnie kanały, które umożliwiają przepływ wybranej częstotliwości energetycznej Wszechświata. Kosmoenergetyka ma do dyspozycji całą gamę częstotliwości o szerokim zasięgu działania. Każdy z kanałów ma swoją charakterystykę i właściwości. Oddziałują one na poziomie ciał subtelnych człowieka, meridian oraz czakr. Można powiedzieć, że są to odpowiednio dobrane narzędzia w rękach terapeuty.

Celem terapii jest holistyczne uzdrowienie człowieka na poziomie fizycznym, psychicznym i duchowym. Kosmoenergeta naprawia system bioenergoinformacyjny pacjenta na tych trzech poziomach, dążąc do ich harmonizacji. Dzięki temu pacjent jest w stanie odnaleźć harmonię również z otaczającym go Wszechświatem. Przemiana dokonuje się z pomocą indywidualnie dobranych do pacjenta częstotliwości energetycznych pól.

Dzięki wykorzystaniu inteligentnych strumieni energii kosmoenergeta może, bez problemu, dotrzeć do podstawowej przyczyny problemu i skutecznie ją zniwelować. Oczyszczona zostaje psychika człowieka i jego ciało. Zniwelowane zostają nagromadzone, w ciałach subtelnych, negatywne energie. Tym samym, kosmoenergetyka całościowo uzdrawia system, z którego składa się człowiek. Zmiany następują równocześnie na poziomie fizycznym, psychicznym jak i w codziennym życiu pacjenta. Przywrócona zostaje równowaga na poziomie ciała, dzięki czemu otwarta zostaje droga do rozwoju duchowego i swobodnego, satysfakcjonującego życia.

Kosmoenergetyka jest drogą zdrowienia i doskonalenia siebie. Dzięki oczyszczaniu zwiększa się pole naszej świadomości i zmienia się postrzeganie własnej osoby oraz tego, co nas otacza. Następuje duchowe odrodzenie, odnalezienie siebie i swojej życiowej drogi.

Kosmoenergetyka jako droga rozwoju duchowego

Rozwój życia duchowego często nazywany jest drogą i dzieli się na trzy etapy: oczyszczenie, oświecenie i zjednoczenie. Nie zawsze i nie u każdego człowieka można wyodrębnić poszczególne etapy. Bywa tak, że etapy te nakładają się na siebie, gdyż jeden jeszcze się nie zakończył, a kolejny już się rozpoczął.

Proces rozwoju duchowego polega na dążeniu w kierunku włączenia w krąg swoich myśli, uczuć i czynów – wartości, norm i odpowiednich wzorów zachowań.

Człowiek jest nie tylko ciałem fizycznym, ale również istotą bioenrgoinformacyjną. Aby odkrywał prawdę o tym, kim jest, po co żyje i doświadcza, by mógł podjąć świadomą i odpowiedzialną postawę wobec siebie i świata, powinien rozwijać się duchowo.

Choroba jest objawem wady w systemie energetycznym człowieka i daje sygnał, że w organizmie nie wszystko jest w porządku i należy odbudować zniszczoną harmonię pomiędzy ciałem, umysłem a duchem. Inaczej wyzdrowienie nie jest możliwe.

Podstawowym źródłem wielu chorób jest strach i brak zrozumienia drugiego człowieka, co powoduje cierpienie i jest bardzo dobrym podłożem do rozwijania się chorób. Dlatego tak ważnym jest zrozumienie prawdziwych przyczyn chorób i niepowodzeń oraz praca nad ich usunięciem.

Każdy w swoim życiu ma to, co sam wybiera. Niezależnie, czy mówimy tu o zawodzie, partnerze, przyjaciołach czy zdrowiu. Zawsze mamy wybór. Dokonuje go, w swoim życiu, każdy z nas i to wielokrotnie. Często jednak zapominamy o podjętej decyzji lub jesteśmy jej nieświadomi. Zaczynamy wtedy narzekać, zamiast zatrzymać się, przyznać wobec samych siebie, że dokonaliśmy niewłaściwego wyboru i spróbować zmienić zaistniałą sytuację. Człowiek ma wolną wolę. Jednak dopiero cierpiąc z powodu chorób zaczyna doceniać, jak cudownie jest być zdrowym.

Dlatego właśnie kosmoenergetyka wspomaga rozwój duchowy. Abyśmy mogli cieszyć się harmonijnym życiem na poziomie cielesnym, umysłowym i duchowym.

Opis kanałów kosmoenergetyki

20 kanałów energetycznych Bloku Buddyjskiego:

 1. Podstawowy kanał dla Bloku Buddyjskiego. W nim zostały umieszczone sumaryczne parametry wszystkich częstotliwości tego bloku. Można stosować ten kanał sam, jednak w większości wypadków występuje on w połączeniu z pozostałymi częstotliwościami (kanałami) tego bloku. Energia tego kanału leczy prawie wszystkie choroby. Oczyszcza ciało fizyczne i aurę. Napełnia człowieka czystą energią. Stosuje się go także przy świeżych oparzeniach, w tym promieniotwórczych, leczeniu chorób i owrzodzeń jamy brzusznej. Szybko pozwala przywrócić do przytomności omdlałych, a także wybudzić ze śpiączki. Kanał ten zwiększa i wyrównuje biopole oraz bierze udział w rozwoju jasnowidzenia.
 2. Kanał ten oczyszcza organy, w tym płuca. Leczy astmę, zatoki, nocne moczenie u dzieci, bóle zębów i dziąseł, głuchotę, żylaki, zakrzepy, choroby ginekologiczne. Pomaga przy epilepsji, niedorozwojach umysłowych, różnego rodzaju paraliżach, w tym dziecięcych. Stosowany jest dla uruchomienia czakr. Za pomocą tego kanału zdejmuje się uroki, klątwy i czary oraz oczyszcza się ze szkodliwych energii mieszkania, przedmioty, biura i towary.
 3. Kanał ten należy do kanałów miękkich, pracujących wolno i delikatnie. Leczy choroby krwi, żółtaczkę, cukrzycę oraz skutki choroby popromiennej.
 4. Zajmuje się on tymi samymi chorobami krwi, co kanał trzeci, ale działa w sposób uderzeniowy.
 5. Kanał ten prostuje kości czaszki maleńkich dzieci w przypadkach deformacji, pod warunkiem, że ciemiączko się jeszcze nie zrosło. U dorosłych normalizuje ciśnienie wewnątrzczaszkowe i wewnątrz gałki ocznej (jaskra).
 6. Bardzo skutecznie leczy choroby serca, w tym stany pozawałowe (szybko zabliźnia szramy na sercu). Leczy wszelkie alergie oraz grypę.
 7. Leczy wszystkie choroby oczu, a także przywraca do zdrowia w stanach pooperacyjnych. Działa w sposób uderzeniowy.
 8. Skutecznie pomaga w leczeniu alkoholizmu, uzależnienia od nikotyny, narkomanii i toksykomanii. Wyprowadza z białej gorączki. Wspomaga pacjentów w procesie wychodzenia z uzależnienia. Proces wymaga jednak dużo poświęcenia ze strony terapeuty, chorego i jego rodziny.
 9. Leczy choroby układu trawienia, raka żołądka, nerki, wątrobę, choroby zakaźne, w tym cholerę i czerwonkę.
 10. Leczy choroby oczu, poprawia widzenie (zmniejsza wadę wzroku), kataraktę, astygmatyzm, choroby skóry, alergie, egzemy, schorzenia ropne oraz gangrenę.
 11. Leczy przepukliny (również międzykręgowe), szramy, blizny i rany pooperacyjne, złamania, stawy, żołądek, nowotwory złośliwe układu trawienia, prostatę. Usuwa bez operacji worki pod oczami i obwisłe powieki.
 12. Leczy schorzenia stawów, gościec stawowy, normalizuje ciśnienie krwi, obniża temperaturę.
 13. Kanał ten pracuje na poprawę stanu dróg oddechowych w schorzeniach takich jak: astma, rak, gruźlica, zapalenie oskrzeli. Leczy także wątrobę, nerki, system moczowo-płciowy, prostatę, układ trawienia, żołądek, wrzody i raka układu trawienia. Odmładza skórę, regeneruje układ nerwowy i mózg, a także tkanki.
 14. Leczy zaburzenia endokrynologiczne, choroby alergiczne, goi rany, usuwa brodawki i tłuszczaki. Trwale usuwa, pojawiające się w niepotrzebnych miejscach (nad górna wargą, dekolt), owłosienie u kobiet.
 15. Jest to kanał „odmładzający” dla kobiet. Powoduje, że zmniejszają się i znikają zmarszczki, podciąga się skóra we wszystkich miejscach, znika cellulit i rozstępy.
 16. Jest to ”odmładzający” dla mężczyzn. Leczy prostatę i impotencję. Podobnie jak kanał piętnasty dla kobiety - wspomaga normalizację wagi i przemianę materii oraz reguluje wydzielanie hormonów. U starszych ludzi - powoduje ustabilizowanie wydzielania hormonów na poziomie takim, jak u osób dwudziestopięcioletnich.
 17. Leczy przeziębienia, drogi oddechowe, gardło, schorzenia laryngologiczne, grypę i zapalenie opon mózgowych.
 18. Kanał ten stosowany jest przy leczeniu skrzywień kręgosłupa, skoliozy, gośćca stawowego przewlekłego (tj. reumatoidalnego zapalenia stawów).
 19. Leczy choroby wątroby, nerek (również kamienie i piasek), jelita prostego (rak), schorzenia ginekologiczne i urologiczne, zatoki. Wspomaga on uruchamianie czakr.
 20. Jest to kanał uniwersalny. Oddziałuje na wszystkie choroby oraz wzmacnia działanie innych kanałów. Likwiduje wszystkie rodzaje energetycznej agresji (również rzucone uroki i czary). Normalizuje ciśnienie wewnątrzczaszkowe, leczy migreny, choroby nerwowe i psychiczne.

23 kanały energetyczne Bloku Mistrza:

 1. Kanał ten służy do likwidacji niskich częstotliwości agresji. Powoduje spalenie uroków, złych życzeń i klątw. Czarownikowi i osobie zamawiającej (np. klątwę) „zwraca” zło, jakie zostało przez nich uczynione.
 2. Niesie w sobie energetykę dodatnią. Jego energia usuwa depresje i stres.
 3. Niesie w sobie energetykę ujemną. Oznacza to, że niweluje nadmiar energetyki dodatniej. Nadmiar energetyki dodatniej lub ujemnej objawia się stresem lub depresją. Jeśli podamy, w biopole, energię ze znakiem przeciwnym, to symptomy choroby szybko ustępują. Ten kanał również pomaga w usuwaniu depresji, oczyszcza z niekorzystnych dla nas energii, ochrania przed agresją. W chwili, gdy zaczyna się jakaś awantura, to otwierając ten kanał sprawiamy, że agresor niemal natychmiast traci siły i chęć do awantury.
 4. Jest źródłem naturalnej energii. Stosuje się go we wszystkich ciężkich stanach chorobowych. Energię tego kanału podaje się na narządy, które zanikają. Działa także wspomagająco przy wszystkich ciężkich schorzeniach.
 5. Wspomaga leczenie autyzmu. Jest to także kanał miłości, stosowany do przyciągnięcia partnera. Ponadto kanał ten neutralizuje nadchodzące awantury. Pod jego działaniem szef, nauczyciel czy mąż będą rozmawiać spokojniej, bez agresji. Kanał ten powoduje, że wystąpienie przed publicznością będzie ciepło i pozytywnie odbierane przez słuchaczy.
 6. To kanał latających joginów. Energia tego kanału pomaga w rozwoju umiejętności lewitacji. Wymaga to jednakże długich lat ćwiczeń i wiary w siebie. Pomaga on leczyć ciężko chorych, nie wstających z łóżka. Leczy także świeże wylewy i zawały.
 7. To kanał „kobiecy”. Pomaga w chorobach kobiecych. Leczy niedorozwoje i nieprawidłowości narządów rodnych. Powiększa (do 1,5 rozmiaru) piersi i zmienia ich formę. Leczy choroby nowotworowe (niezłośliwe) piersi i narządów rodnych. Zwiększa wydzielanie mleka.
 8. Jego zadaniem jest zwiększyć możliwości Mistrza. Umożliwia wyjście z ciała i podróże astralne. Zwiększa również możliwości otrzymywania informacji z zewnątrz.
 9. To cudowny kanał, którego energia oczyszcza i ochrania nie tylko ludzi, ale także domy, miasta i terytoria od epidemii i skutków anomalii pogodowych. Będzie ochraniać mieszkanie i samochód przed złodziejami. Energia tego kanału goi rany i poparzenia. Oczyszcza kręgosłup i jego kanały energetyczne. Usuwa blokady energetyczne. Pomaga w uruchomieniu i oczyszczeniu czakr.
 10. Leczy schizofrenię, autyzm, choroby psychiczne i paraliże dziecięce.
 11. Leczy wszystkie zwierzęta: od ryb poprzez ptaki do ssaków. Pomaga również roślinom. Wykorzystując ten kanał można: zwiększyć plony, mleczność krów, przyrost masy mięśniowej zwierząt hodowlanych.
 12. Kanał ten ma charakter anestezjologiczny. Uśmierza bóle - począwszy od bólu zęba, a skończywszy na bólach związanych z rakiem.
 13. Jego energia pochodzi prosto z centrum Ziemi i ma cudowne działanie. Oczyszcza energetycznie i leczy ciężko chorych; zasila ich cudowną energią. Likwiduje stresy i wybuchy nerwowe. Uwalnia od efektów agresji energetycznej (uroków, czarów, wampiryzmu, klątw, guseł) i „zwraca” taką energię czarownikowi. Przerywa kanały energetyczne ze światami niższymi od naszego.
 14. Jest to energoinformacyjny Ziemi; kanał dobrych duchów przyrody. Jest źródłem informacji o zdrowiu pacjenta, potrzebnych w pracy Mistrza Kosmoenergetyki. Energia tego kanału ochrania, umożliwia spotkanie z potrzebnym nam człowiekiem; pomaga w pracach poszukiwawczych z wykorzystaniem wahadełka. Otwarcie tego kanału spowoduje, że duchy przyrody pomogą w zbieraniu grzybów czy wędkowaniu. Chroni także przed złymi duchami przyrody.
 15. To kosmiczny kanał informacyjny. Dostarcza informacji o wszystkim, czego nam potrzeba. W naszej pracy odkrywa się kanały czternasty i piętnasty razem, w celu uzyskania pełnej informacji o stanie zdrowia i technice terapii.
 16. Oczyszcza przedmioty i zasila je czystą, cudowną energią. Czyści wszystko: od biżuterii, która zasadniczo pochłania złe energie właściciela (wszystkich poprzednich właścicieli), przez towar w sklepach, samochody, rzeczy a także zmarłych.
 17. Kanał ten chroni Mistrza Kosmoenergetyki przed ludźmi, którzy wyrządzili mu jakąś krzywdę. Jest to sprawiedliwość kosmiczna, która dyscyplinuje złych ludzi. Energia tego kanału otwiera się spontanicznie, z reguły bez naszego udziału, a jeśli przebaczyliśmy temu, kto nas obraził, jego działanie jest dwa razy mocniejsze. Jeśli otwieramy kanał z zemsty, świadomie, wtedy kanał rozdziela karę po połowie na obydwie strony konfliktu.
 18. Kanał ten zdejmuje karmę wypracowaną przez przodków, od siódmego pokolenia wstecz. Nie uwzględnia karmy pacjenta.
 19. Reguluje i przywraca poziom hormonów w organizmie do optimum. Reguluje przemianę materii, a to znaczy, że energia tego kanału powoduje chudnięcie lub dla osób z niedowagą – przybranie na wadze do właściwej, normalnej wagi pacjenta. Odchudzających się, działanie tej energii, zmusza do dyscypliny.
 20. Używany jest on do uruchomienia czakr w przypadkach, kiedy inne kanały są mało skuteczne.
 21. Wykorzystuje się go do rozbijania ciężkich mas ciemnej energii, które objawiają się bólami i migrenami. Rozbija kamienie żółciowe, kamienie w nerkach i inne zgęstki ciemnej energii.
 22. Energia tego kanału sama wybiera najcięższe schorzenie i bez naszej woli i programu zajmuje się tylko tym, co jest największym niebezpieczeństwem dla pacjenta.
 23. Jest to kanał uniwersalny. Dodatkowo, w ludzkim organizmie zwalcza grzybice zewnętrzne i wewnętrzne, a także robaki. Na plantacjach ziemniaczanych zwalcza stonkę, jak również inne szkodniki roślin. Co najważniejsze - kanał ten nie szkodzi owadom pożytecznym, takim jak pszczoły.

Czakry są to główne centra energetyczne w organizmie człowieka, które są jednocześnie odbiornikami, przetwornikami i przekaźnikami energii. Siedem głównych czakramów biegnących wzdłuż kręgosłupa, związanych jest z najważniejszymi gruczołami wydzielania wewnętrznego. Pierwszy znajduje się u jego podstawy, siódmy na czubku głowy. Energia w czakrach znajduje się w ruchu wirowym i następuje tu ciągła wymiana z energią kosmiczną. Blokada przepływu energii, a także przeładowanie, może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych, dysharmonii ciała, umysłu i ducha człowieka. Dlatego też tak ważne jest harmonizowanie czakr, co pozwoli nam zachować równowagę, spokój wewnętrzny oraz zdrowie.
Każdy z nas ma 7 czakramów głównych, a oprócz tego cały szereg pobocznych. Czakramy rozprowadzają i modyfikują energię w ciałach niewidzialnych człowieka. Z ich harmonijnego rozwoju wyciągamy różne korzyści, gdyż wiążą się z nimi niezwykłe możliwości i moce wewnętrzne (które mogą być używane również na zewnątrz). Czakry to ośrodki wirującej energii w ciele człowieka, których zadaniem jest utrzymywanie nas w równowadze fizycznej, mentalnej, emocjonalnej i duchowej.

1. Potrzeba przetrwania.

Pierwsza Czakra (Podstawy/ Korzenia) -  kolor czerwony.
Odpowiada za aktywność, wigor życiowy, temperament, spełnienie w miłości, płodność, poczucie płci (kobiecości, męskości), seksapil i wiarę w siebie. Od jakości pracy tej czakry zależy nasz przepływ krwi, a prawidłowy przepływ krwi to dłużej zachowana młodość. Brak równowagi zewnętrznej jest odbiciem braku równowagi wewnętrznej. Zakłócenie równowagi wewnętrznej, a więc zakłócona praca czakr, powoduje zakłócenia w świecie zewnętrznym. Zmień swoje doświadczenia z wewnętrzną energią, a świat zewnętrzny podąży za tymi zmianami.

umiejscowienie położona między odbytnicą a genitaliami, otwiera się ku dołowi
nazwa sanskrycka muladhara
zmysł węch
forma jogi hatha joga, kundalini joga
cechy ziemia, ugruntowanie, bezpieczeństwo
barwa czerwona

przyporządkowanie

cielesne

kręgosłup, kości, zęby i paznokcie, a także odbytnica, jelito grube, prostata, krew i budowa komórek

 

gruczoły i narządy

nadnercza i narządy płciowe; zasila energią ciało fizyczne - kości, mięśnie, krew i organy wewnętrzne; wpływa na ogólną witalność, ciepłotę ciała oraz rozwój niemowląt i dzieci;

jest to ośrodek instynktu samozachowawczego

pozytywna siła siła stabilizująca, uziemiająca
choroby

nowotwór, białaczka, obniżona witalność, alergie, astma, zaburzenia czynności układu rozrodczego, artretyzm, bóle pleców, choroby krwi, zaburzenia rozwoju i zaburzenia psychiczne, jak również schorzenia nerek, pęcherza moczowego, stawów, mózgu, uszu i włosów, chroniczne marznięcie i inne zaburzenia gospodarki termicznej

kamienie szlachetne agat, czerwony jaspis, czerwony koral, rubin
terapia zapachowa cedr, goździk

2. Pogoń za przyjemnością.

Druga Czakra (Sakralna/Pępkowa/Seksualna) -  kolor pomarańczowy.
Odpowiada za radość życia, zadowolenie, chęć do życia, otwartość, serdeczne traktowanie siebie i innych, przyjemność spotykania się z ludźmi, atrakcyjność, świat doznań zmysłowych, magnetyzm. Druga czakra sięga po wszystko, co tylko może przynieść przyjemność, a doznania te mogą stać się nawykami (alkohol, narkotyki, czekolada) Nieprawidłowo funkcjonująca czakra sakralna może powodować zatracanie się i poczucie braku zaspokojenia.
Kiedy ogarnia cię zazdrość, przypomnij sobie, że znajdujesz się w stanie duchowego niezrównoważenia i czakra sakralna to miejsce, w którym musisz zacząć pracę. Zobacz, jak radzisz sobie z wcieleniem w życie swoich zasad. Jeśli czujesz się zaniepokojony swoim wygładem fizycznym i atrakcyjnością - emocje te pochodzą z drugiej czakry. Podobnie jest, gdy czujesz się osobą niedorównującą innym np. w pracy, towarzystwie, gdy ciągle porównujesz się z innymi. Jest to znak, że czakra sakralna cierpi na brak równowagi.

umiejscowienie dwa palce poniżej pępka
nazwa sanskrycka svadhisthana (swadhisthana)
zmysł smak
forma jogi tantra joga
cechy seks, przyjemność
barwa pomarańczowa
przyporządkowanie cielesne miednica, organy płciowe, nerki, pęcherz; wszystkie płyny jak krew, limfa, soki trawienne, sperma
gruczoły i narządy jajniki lub jądra, pęcherz moczowy i nogi; jest to niższy tzn. fizyczny ośrodek tworzenia
pozytywna siła siła oczyszczająca, ożywiająca
mantra VAM
choroby zaburzenia czynności seksualnych i choroby pęcherza moczowego
kamienie szlachetne kameol, kamień księżycowy
terapia zapachowa ylang - ylang, sandał

 

3. Dążenie do władzy.

Trzecia Czakra (Splotu Słonecznego) - kolor żółty.
Odpowiada za zadowolenie z siebie, łatwość komunikowania siebie, łatwość przekazywania wizji, charyzmę, współdziałanie, tworzenie, pewność siebie, poczucie własnej siły i świadomości, że jesteś indywidualnym bytem, możliwość wywierania wpływu na świat i otoczenie. W trzeciej czakrze następuje rozwój zasad moralnych i etycznych oraz przekonań, jakie wyznajesz. Tu wyznaczamy sobie granice: mówimy "tak - nie". Czakra ta odpowiada za zauważanie kwestii ważnych i zdolność wyboru. Stąd pochodzi samokontrola, opanowanie i samodyscyplina. Tu rodzą się także konflikty. Jest to siedziba twojej woli, wyznaczania, sobie i innym, granic i obrony przed światem zewnętrznym. Tu mieści się centrum spojrzenia na dobro i zło, możliwość rozróżniania, intelekt oraz ośrodek odwagi. Dzięki czakrze trzeciej rozwija się możliwość panowania nad sobą.
Każdy z nas ma w sobie najbardziej naturalny sposób na życie, a kiedy się z nim zharmonizujemy, wtedy konflikty ustaną. Oznaką nieprawidłowej pracy trzeciej czakry jest poczucie winy, poczucie bycia wykorzystywanym, odgrywanie roli wiecznej ofiary, poczucie beznadziejności. Wszystkie te zaburzenia wynikają z braku szacunku dla siebie oraz braku pewności siebie, które zrodziły się właśnie z zakłóceń na poziomie tej czakry.
Zanik silnej woli manifestuje się frustracją, która przejawia się, gdy musisz robić rzeczy, których wcale nie chcesz. Spełnianie zachcianek innych to niewolnicza służebność. Służenie komuś może być odebrane jako poniżenie, podczas gdy możesz wykonywać swoją pracę z godnością, szacunkiem i radością. Ten niuans znajduje się na poziomie czakry splotu słonecznego.
Dysharmonia tej czakry to często wynik zakłóceń pierwszych dwóch czakr. Jeśli trapi cię nadmiar drobnych konfliktów na tle władzy, przyjrzyj się najpierw swoim problemom dotyczącym bezpieczeństwa i jak wygląda u ciebie kwestia cieszenia się z radości innych.

umiejscowienie położona na szerokość trzech palców powyżej pępka
nazwa sanskrycka manipura
zmysł wzrok
forma jogi karma joga
cechy emocje, bogactwo
barwa żółta
przyporządkowanie cielesne dół pleców, jama brzuszna, system trawienny, żołądek, wątroba, śledziona, woreczek żółciowy, wegetatywny system nerwowy
gruczoły i narządy śledziona, trzustka, wątroba, przepona, jelito grube, żołądek i w pewnym stopniu inne organy wewnętrzne
pozytywna siła siła przemieniająca, kształtująca, objaśniająca
mantra RAM
choroby

wysoki poziom cholesterolu we krwi, cukrzyca, wrzody, zapalenie wątroby i pęcherza żółciowego, gościec pierwotnie przewlekły, choroby organów układu trawiennego i

inne choroby odpowiednich narządów oraz choroby nadnerczy, oczu, skurcze i tiki nerwowe, zawroty głowy i zaburzenia snu

kamienie szlachetne tygrysie oko, bursztyn, topaz szlachetny, cytryn
terapia zapachowa lawenda, rozmaryn, bergamotka

 

4. Poszukiwanie miłości.

Czwarta Czakra (Serca) - kolor zielony.
Nieskończone źródło stwarzania miłości i radości. Wyrównuje poziom życia duchowego; jest łącznikiem życia materialnego z duchowym. To czakra wnosząca duchowość, miękkość, ciepło, delikatność. Odpowiada za swobodne okazywanie ciepłych uczuć. Jeśli przeżywasz swoje życie z poziomu dobrze pracującej czakry serca, to jesteś pełen ufności i wiary, bo na ścieżce serca nie ma miejsca na obawy, strach i lęk przed niedoborem tego, czego ci potrzeba. Tu króluje wiara, że przyciągasz do siebie życie bogate we wszystko, co najlepsze. Im bardziej kochasz, tym więcej doświadczeń związanych z miłością przyciągasz do swego życia.

To właśnie jest takie proste - może za proste dla nas, ludzi współczesnych. Pozwolenie, żeby życie płynęło swobodnie i wiara w to, że miłość jest najpotężniejszą siłą w całym wszechświecie. Z rozbudzonym sercem jesteś w stanie połączyć ze sobą swoje życie materialne i duchowe. Serce jest pośrednikiem miedzy ego a duchem. Jest to twoje główne centrum i zarazem siedziba duszy. Poszukiwanie miłości to sedno człowieczeństwa. Doświadczanie miłości mieści zarówno jej dawanie, jak i otrzymywanie - jest podstawowym napędem nas wszystkich.
Odnajdywanie tego, co kochamy robić, a następnie czerpanie z tego radości i dzielenie się nią z innymi, odkrywa nasze prawdziwe serce. Dzięki rozbudzonej czakrze serca patrzysz na świat oczami miłości i czerpiesz radość z drobnych przyjemności życia. Patrz na świat, jak na miejsce pozbawione walki o przetrwanie oraz wszelkiego współzawodnictwa. Miłość z perspektywy niższych czakr zawsze pozostaje w związku z jakąś potrzebą, np. bezpieczeństwo, seks czy władza. Z poziomu czakry serca miłość istnieje dla samej miłości. Będąc na tym poziomie niczego nie potrzebujesz. „Wszystko czego potrzebujesz to miłość”. Nie szacujesz czy twoi przyjaciele pasują do twego życia, natomiast w pełni cieszysz się nimi takimi, jakimi są. Jeszcze większy spokój i harmonia zapanują na poziomie tego czakramu, gdy porzucisz swe nawyki  oceniania innych i przyzwyczajenie do reakcji obronnych. Przy prawidłowo pracującej czakrze serca zmienia się także pojęcie miłości erotycznej - jest mieszanka dawania i brania. Poza czystym fizycznym aspektem, kochasz się ze swoim partnerem także na poziomie emocjonalnym, mentalnym i duchowym. Miłość osobista, romans przypomina grę i musisz grać według jej reguł. Miłość współczująca - nie ma w niej miejsca na własne ego; jest bezosobowa i bezgraniczna, pozwala doświadczać miłości przenikającej wszystko, co żyje. Największym przymiotem serca rozbudzonego do współczującej miłości jest przebaczenie. Czakra czwarta nie dotyczy poświęcenia. Twoja jaźń musi być pełna, by wznieść się ku sercu. Trzy pierwsze czakry muszą być w pełni zharmonizowane tak, aby nie rozdzierały serca. Współczujące serce nie przywiązuje się do cierpienia.

Miłość uniwersalna to rodzaj przebudzenia się do doświadczenia nieba na ziemi. Pierwsze trzy czakry ziemi (energie Yin) oraz trzy  czakry górne (energie Yang) łączą się w czakrze serca i następuje spontaniczny napływ miłości. Ofiarowując coś innym masz wrażenie jakby przepływała przez ciebie energia wszechświata i tak też się dzieje.

umiejscowienie na środku klatki piersiowej
nazwa sanskrycka anahata
zmysł dotyk
forma jogi bhakti joga
cechy uczucia
barwa zielona na obrzeżach, w środku różowa

Przyporządkowanie

cielesne

serce, górna część pleców z klatką piersiową, dolna część obszaru płuc, krew,

krążenie krwi, skóra

gruczoły i narządy grasica
pozytywna siła siła otwierająca, zbliżająca
mantra YAM
choroby

wszelkie dolegliwości związane z sercem i układem krążenia, cyrkulacja krwi,

pamięć, niepokój wewnętrzny, nerwowość, szybkie męczenie się,

nietolerowanie upałów, moczenie się w nocy

kamienie szlachetne kunzyt, szmaragd, różowy kwarc, turmalin, jadeit
terapia zapachowa olejek różany

 

5. Głos kreatywnej ekspresji.

Piąta czakra (Gardła) - kolor błękitu nieba.
Odpowiada za swobodę mówienia o sobie, łatwość mówienia (nie gadulstwo), poczucie swobody życia i bycia, poczucie własnej wartości, poczucie ważności, stanowczość.
Poprzez tę czakrę komunikujemy się i wyrażamy siebie. Łączy ona górne czakry z dolnymi, jest pomostem pomiędzy myśleniem a czuciem. Rozwinięta czakra gardła daje zdolność autorefleksji i zrozumienia, że wszystkie rzeczy i zdarzenia niosą jakąś wieść. Gardło wiąże się z jasnosłyszeniem i słyszeniem swojego wewnętrznego głosu.

umiejscowienie położona między jamą gardła a krtanią (środek gardła)
nazwa sanskrycka visudha (wisuddha)
zmysł mowa
forma jogi mantra joga
cechy wyrażanie się
barwa błękitna, jasno-niebieska

Przyporządkowanie

cielesne

obszar gardła, karku i szczęk, uszy, aparat głosu, tchawica, oskrzela, górny

obszar płuc, przełyk, ramiona

gruczoły i narządy gruczoł tarczycy i przytarczycy, gardło, układ limfatyczny
pozytywna siła siła pośrednicząca, komunikująca
mantra HAM
choroby

choroby gardła - wole, bóle gardła, utrata głosu, astma itp., choroby płuc, skóry,

śluzówek, tarczycy, napadowe pocenie się, depresje

kamienie szlachetne akwamaryn, turkus, chalcedon
terapia zapachowa szałwia, eukaliptus

 

6. Pragnienie transcendencji.

Czakra szósta (Trzeciego Oka) - kolor indygo.
Odpowiada za świadomość siebie, pomysłowość, odkrywanie siebie i kreatywność.
Jest siedzibą mądrości, intuicji i zdolności paranormalnych. Tu zachodzą procesy powstawania i przejawiania się świadomości. Otrzymujemy tutaj zdolność manifestacji sięgającą materializacji i dematerializacji materii. Otwarte trzecie oko pozwala postrzegać byty innych poziomów wibracyjnych. Poddanie się duchowi.

umiejscowienie położona na szerokość palca nad nasadą nosa
nazwa sanskrycka ajna
zmysł wszystkie zmysły, także w formie spostrzegania ponadzmysłowego
forma jogi jnana joga, yantra joga
cechy mądrość, zdolności parapsychiczne
barwa granatowa, indygo
przyporządkowanie cielesne przysadka i inne gruczoły dokrewne
gruczoły i narządy przysadka mózgowa - określana jest czasem jako gruczoł mistrza, ponieważ kieruje działaniem wszystkich innych gruczołów; jak dyrygent kieruje harmonicznym współgraniem pomiędzy pozostałymi gruczołami
pozytywna siła rozpoznanie
mantra KSHAM
choroby nowotwór, alergie, astma i choroby związane z niedomaganiem gruczołów dokrewnych
kamienie szlachetne lapis-lazuli, sodalit
terapia zapachowa mięta, jaśmin

7. Poddanie się duchowi.

Czakra siódma (Korony) - kolor fioletowy lub biały.
Odpowiada za poczucie woli; poczucie, że czegoś chcemy i konsekwentne utrzymanie tego; olśnienie, dostęp do pozamaterialnych informacji.
Jest to czysta energia kosmosu, pragnienie doświadczania boskości, poddanie się boskiemu przewodnictwu. Czakra ta odpowiada za proces transformacji energii, która została zapożyczona ze wszechświata, by ożywić nasze życie. Jest to twój wkład jaki ofiarujesz Wszechświatowi - energetyczna suma wszystkiego, czym jesteś. Całe życie jest duchową praktyką. Poddaj się absolutnie - idź przed siebie, ale poddaj się z wiarą.
Czakra korony to siedziba najwyższej doskonałości w człowieku. Poprzez tę czakrę doświadczamy jedności z Bogiem. Nie bez powodu nazywa się ona koroną (nie tylko ze względu na położenie) - jej pełne rozwinięcie to triumf boskości w nas.

umiejscowienie czubek głowy
nazwa sanskrycka sahasrara
zmysł mowa
forma jogi  
cechy Bóg, jedność, wszechświat
barwa fioletowa, biała
przyporządkowanie cielesne mózg
gruczoły i narządy szyszynka, mózg. Działanie szyszynki nie jest jeszcze naukowo jednoznacznie wyjaśnione. Najprawdopodobniej ma ona wpływ na cały organizm. Zanik działania szyszynki powoduje przedwczesne dojrzewanie płciowe.
pozytywna siła przekraczanie, transcendentowanie
mantra OM
choroby psychiczne i fizyczne choroby związane z nieprawidłowym działaniem szyszynki i mózgu
kamienie szlachetne ametyst, kryształ górski
terapia zapachowa drzewo kadzidłowe, lotos